Dominika Špačková>Blog>O důležitosti otázky: Co potřebuji?

O důležitosti otázky: Co potřebuji?

23. února 2012 - napsala Dominika Špačková


 
 

Odsouvání vlastních potřeb na druhou kolej je častou příčinou nespokojenosti u žen. Zdánlivě jednoduchá otázka - Co potřebuji - pomáhá v uvědomění si svých potřeb, jejich naplnění a samozřejmě vede k větší spokojenosti.

Když pracuji se ženami na svých konzultacích či seminářích, narážíme na různá témata, která nám ženám brání v prožívání skutečného štěstí či spokojenosti. Spolu s tím, že se necítíme dost dobré, je jedním z hlavních témat odsouvání vlastních potřeb na vedlejší kolej.

Často si tyto ženy ani neuvědomují, že zanedbávají samy sebe, že nedbají o svoje potřeby. A například věnují obrovské množství času studiu, práci, sportu, dětem. Někdy také podvědomě cítí, že něco není v pořádku, a tak hledají u učitelů, terapeutů, v knihách, na seminářích.

Zkušenost mě naučila, že velký úspěch u těchto žen slaví jedno malé cvičení “Co potřebuji”: Jde o to, že si po jeden celý měsíc (ideálně menstruační cyklus) žena klade tuto otázku. Ne jednou denně, ale například 20 - 30 krát. Odpovědi si může zaznamenávat, ale především se pak pokouší alespoň částečně své potřeby naplnit.

Nejpozději po týdnu většina žen zjistí, že odpovědi se dotýkají prakticky neustále jednoho podstatného tématu. U některých žen se stává, že si uvědomí, jak málo o sebe dbaly, případně si také uvědomí, že svému okolí svoje potřeby vůbec nesdělují, což může mít na ně samotné a jejich vztahy katastrofální dopad.

Ženy, které tuto výzvu celý měsíc dodrží, projdou velkou vnitřní změnou. Nejenže si uvědomí své potřeby a to, co je pro ně podstatné, ale získají také sílu, chuť i odvahu začít dělat zásadní životní změny, které vedou k jejich spokojenosti.

Důležité je také uvědomit si, že otázka “Co potřebuji” se velmi liší od otázky “Co chci”. Ta často vede spíše k povrchním odpovědím, nedotýká se toho podstatného v nás. Navíc, jsme-li navyklé stanovovat si cíle a dosahovat jich, pak otázka "Co chci" dává odpovědi, které jsou jen další položkou na seznamu věcí, které máme udělat. Což nemusí vést k rozvíjení vlastního ženského potenciálu, ale naopak způsobuje ještě větší zatížení.

Otázka “co potřebuji” oproti tomu vede právě do nitra, k tomu, co je v nás podstatné. Odhaluje, co je pro naši duši důležité, co naší duši dodává výživu. Uvědomíme-li si vlastní potřeby, můžeme je ve svém životě naplňovat, a tím stavět základy pro trvalé štěstí a spokojenost.

………………………………..

Aktuálně:

Máte nápad? Chcete ho rozjet? V kurzu Od nápadu k produktu vám pomůžu dotáhnout ho do konkrétní nabídky, kterou vyšlete rovnou vašemu zákazníkovi. Na výběr je varianta pro samouky nebo koučování ve skupině. Chystám další běh, přihlašovat se můžete už teď.

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2018 © Dominika Špačková