Spratek

2. června 2011 - napsala Dominika Špačková


štítky: Knihy ~ Psychologie
 
 

Kniha Spratek je oslavou terapeutického přístupu plného porozumění. Příběh je o šestileté dívce, která vyrůstala bez lásky v naprosté chudobě a zneužívání. Podpora a láska učitelky otevírají v dívce nový potenciál a dají šanci začít žít nový život.

Kniha popisuje velmi silný příběh malé šestileté dívky jménem Shiela z pohledu její učitelky a autorky knihy. Učitelka Torey Hayden působí jako speciální pedagožka a vede třídu dětí s poruchami chování. Do její třídy se tak vždy dostávají tzv. "beznadějné případy" mezi než patří i Shiela, která unesla a podpálila tříletého chlapce. Za to má být poslána do nápravného ústavu.

V lednu se zanedbávaná a zenužívaná Shiela se dostane do třídy Torey, silně zapáchá močí, je na ní vidět, že je nemytá, a stále chodí ve stejném oblečení. Malá Shiela odpuzuje spolužáky a i pro učitelku Torey je velmi vyčerpávající k Shiele najít cestu. Shiela je agresivní, zlostná, pokud je ponechána bez dozoru, často začne ničit všechno kolem.

Torey díky svému laskavému a přijímajícímu terapeutickému přístupu k Shiele nalézá cestu. Shiela postupně získává důvěru v prvního člověka na světě. Torey například sežene Shiele nové oblečení a nechává ve třídě každé ráno Shielu vykoupat, umýt se, protože Shiela se svým otcem žije v příbytku, kde nemají ani toaletu a ani tekoucí vodu.

Z dítěte, které zcela odmítá navazovat vztahy a bojí se lidí, se Shiela během krátkého půlroku stává usměvavou a radostnou dívkou, která si získává nejen dospělé okolo sebe, ale také ostatní žáky ve třídě. Díky své mimořádně vysoké inteligenci a schopnosti rychle chápat se Shiela za velké podpodpory své učitelky stane někým jiným.

Kniha je oslavou a svědectvím o síle terapeutických a pedagogických prostředků jako jsou budování důvěry, pocit bezpečí, podpora a přijetí. Jde o fascinující příběh o tom, jak se člověk (v tomto případě dítě může) změnit, pokud se mu toho dostane. Je velkou nadějí jak pro terapeuty, tak pro všechny, pro než život nebyl procházkou v růžovém sadu.

A samozřejmě může být také velkou inspirací pro nás, které jsme matkami nebo babičkami, případně se jimi staneme. Díky příběhu si můžeme uvědomit, jak důležitou roli v našich vztazích hraje podpora, důvěra a láska. Jak očistný a léčivý potenciál tyto základní kameny lidskosti mají.

………………………………..

Aktuálně:

Máte nápad? Chcete ho rozjet? V kurzu Od nápadu k produktu vám pomůžu dotáhnout ho do konkrétní nabídky, kterou vyšlete rovnou vašemu zákazníkovi. Na výběr je varianta pro samouky nebo koučování ve skupině. Chystám další běh, přihlašovat se můžete už teď.

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2018 © Dominika Špačková