Dominika Špačková>Blog>Desatero: Jak na poporodní depresi

Desatero: Jak na poporodní depresi

19. října 2014 - napsala Dominika Špačková


 
 

Setkávám se s mnoha ženami. Některé i přes únavu po porodu vypadají spokojeně, na jiné útočí poporodní splín. Vinu na tom má mimo jiné fakt, že třeba nikdy neviděly ženu v šestinedělí. Berou to tak, že když jsou doma s miminkem, je to už samo o sobě dostatečný odpočinek, ale není.

Mimino samozřejmě brečí, nespí, celé tělo je pod náporem hormonů a srovnává se s hormonální bouří. Tím, že nebyly v dostatečném kontaktu s maminkami malých miminek před svým porodem, mají odkudsi zkreslené představy o tom, co se dá zvládnout.

Když jsem se s megamatkami potkala, měly společné to, že si vyčítaly, jak málo toho zvládají. Z jejich očekávání jsem sestavila desatero, které když splníte, zaručeně se o vás bude pokoušet poporodní blues, ne-li deprese. Tato očekávání jsou nerealistická a vycházejí z potřeby být dokonalá za každých okolností. Takže pro rozvoj deprese zkuste:

1. Za všech okolností vypadat perfektně a být skvěle nalíčená.
2. Mít perfektně naklizeno stejně jako v bezdětném životě.
3. Udržet děti v nažehlených, čistých oblečcích.
4. Všem okolo sebe říkat, jak perfektně všechno zvládáte.
5. Všem ostatním maminkám radit, jak mají vychovávat svoje děti. (A ano, přirozený důsledek je, že se pak s vámi nikdo nechce bavit.)

Pro běžného člověka už prvních pět bodů stačí na to, aby mu/jí to lezlo na mozek. Silnější povahy se pak pokoušejí si první půlrok osladit dalšími činnostmi jako:

6. Začít podnikat nebo se podnikání či kariéru snažit udržet na stejné úrovní jako před porodem.
7. Raději se s nikým nebavit, nestýkat.
8. Mít chuť na sex dvakrát denně a dvakrát denně se o něj pokoušet.
9. Znovu otěhotnět.
10. Začít studovat vysokou školu.

Dalo by se ještě dodat pár dalších věcí – jako třeba trvale číst knihy o tom, jak správně vychovávat děti, projíždět internetové diskuze na téma, zdali je dítě v pořádku, nechat si do všeho kecat jinými staršími matkami, které tvrdí, že ony to zvládaly. Nezvládaly. Jen si to nepamatují.

(Nejsem z těch, co by tvrdily, že nejde propojit podnikání a mateřskou, ale vždycky to něco stojí. Třeba budete muset obětovat uklizenou domácnost nebo jiné věci. Pravidlo zní: Nemůžete zvládnout všechno.)

A jak jste zvládaly čerstvý poporodní stav vy? Co jste dělaly, nebo nedělaly? Jaké jste na sebe měly nároky?

………………………………..

Aktuálně:

Máte nápad? Chcete ho rozjet? V kurzu Od nápadu k produktu vám pomůžu dotáhnout ho do konkrétní nabídky, kterou vyšlete rovnou vašemu zákazníkovi. Na výběr je varianta pro samouky nebo koučování ve skupině. Chystám další běh, přihlašovat se můžete už teď.

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2019 © Dominika Špačková