Kolik času potřebujete na práci při dětech? Kolik času musíte odpracovat, aby se byznys mohl rozvíjet? Aby to šlo dopředu? A člověk si slušně vydělal?

Odpověď vlastně není tak mnohoznačná, jak se zdá. Jsou lidé, kteří jsou efektivnější, a jsou lidé méně efektivní. Každý byznys ale zabere nějaké penzum práce, které se udělat musí. A když začínáte podnikat, vaše efektivita je nižší než u lidí, co to dělají deset let.

Hlavní otázkou ale v našem případě není, jak toho více zvládnout, ale jak vydělat dost na to, abych mohla žít takový životní styl, jaký je mi milý. Pro každého je to samozřejmě jinak. Někomu stačí felicie a malý domek na vesnici. Někdo chce velké království s pár letadly.

Každý má svůj metr.

Když ale mluvíme o úspěšné maminkatelce, dejme si alespoň nějaké obrysy, koho považuji za úspěšnou maminkatelku. Protože pro maminkatelky je často důležitější životní styl než hromada peněz, představuji si maminkatelku jako ženu, která:

 1. pracuje méně než 20 hodin týdně,
 2. vyplácí si 50 000 Kč čistého.

Neříkám, že není úspěch mít na vedlejší úvazek třeba e-shop, kde si vyplácím 15 000 měsíčně. To je na každém z nás. Já si jen představuji maminku, která případně musí živit sama dvě děti, a té už se těch 50 000 hodí.

Vyplácet si 50 000 měsíčně nejde v každém typu podnikání. Nejde to u každého jedince. Ale když se držíte pár zásad, lze se tam dostat:

 1. Máte na práci dost času.
 2. Neděláte všechnu práci samy.
 3. Soustředíte se jen na to podstatné.
 4. Nepodstatné neděláte nebo delegujete.
 5. Děláte dobře placenou službu nebo máte byznys, který má slušný obrat, aby zbylo dost i na vás (tedy máte správný byznys model).

Prvním krokem, který k tomu při dětech vede, je zajistit si kvalitní hlídání a dostatek času na práci. Bez kvalitního hlídání se nelze práci dobře věnovat. Kvalitní hlídání není něco navíc, co je fajn mít, aby člověk nepracoval po nocích.

Kvalitní hlídání je naprostá nezbytnost, pokud člověk chce měsíčně vydělat více než pár tisícovek.

Kolik času ale potřebuji mít na hlídání?

Realisticky, pokud rozvíjíte byznys, tak opravdu odpracujete minimálně nějakých 20 hodin týdně. Část pravděpodobně padne na e-maily, telefonáty, vyřizování věcí, při kterých případně můžete mít děti u sebe. Sice to nedoporučuji, ale někdy musíme improvizovat, protože to jinak nejde.

A pak potřebujete minimálně 3x týdně 4 hodiny na nepřerušovanou činnost. Pokud máte menší děti, tak minimálně 4x týdně 3 hodiny, kdy se soustředíte na důležité věci jako strategie a plánování, psaní článků, příprava marketingové strategie. Všechny tyto věci jsou velmi kreativní a nemůžete je udělat někde ve spěchu, když máte jen půl hodiny.

Záleží na vašich cílech

Když se bavíme o podnikání a jeho rozjezdu při dětech, musíme mít nějakou společnou představu o tom, kde začíná podnikání a kde končí přivýdělek na živnostenský list.

Přivýdělek při dětech si definuji tak, že vydělám okolo 10 000 měsíčně a pracuji max 20 hodin týdně.

U podnikání je ten cíl, ke kterému chci dovést svoje klientky, mnohem specifičtější:

 1. Z podnikání si vyplácet 50 000 měsíčně
 2. při polovičním a menším úvazku
 3. při dvou měsících prázdnin přes léto
 4. při měsíci prázdnin přes zimu
 5. a těch 50 000 si vyplácím každý měsíc, tedy i když jsou sezónní výkyvy.

Je jasné, že tam se člověk nedostane ihned. Že to nějakou dobu (třeba 3 roky, někdy pět) zabere.

Hlavní je, že se musí postupovat vysoce strategicky, dobře plánovat, delegovat. Být nemilosrdná a přestat dělat věci, které se nevyplatí. Právě proto je podnikání těžké.

Důležité je, že se to dá naučit. Tedy pokud je člověk dostatečně motivovaný. Chce to ale být hodně nemilosrdná.

Můžete se zeptat samy sebe. Je lepší nechat práci rozpliznout do všech volných večerů a skoro nic si nevydělat, nebo to pevně uchopit do rukou, pracovat jen přes den a mít slušný výdělek?

Za sebe volím tu druhou variantu. A pro cíle tohoto článku budu počítat s tím, že i vám se druhá varianta zamlouvá více.

Strategický posun v podnikání

Jenže abychom se tam dostaly, musíme postupovat velice věcně, strategicky. Nesmíme pracovat za málo peněz a ani nesmíme ztrácet čas na zbytečnostech.

V podnikání při dětech je právě tou nejvyšší devizou množství času, které věnujete buď podnikání, nebo dětem. Nemůžete dělat obojí najednou. Buď se v jedné konkrétní minutě věnujete dětem, nebo se věnujete strategickému rozvoji byznysu. Dítě se od vás nic nenaučí, když vás denně vidí zírat do obrazovky počítače.

Když se chcete věnovat strategickému rozvoji byznysu, skutečně na to potřebujete minimálně 3x týdně 4 hodiny času. Když chcete vypustit novinku do světa, v mém případě třeba kurz (jak si vybrat správný byznys model), tak

 1. nejprve vám jeden časový blok zabere příprava (draft) obsahu,
 2. druhý časový blok vynaložíte na přesné zpracování obsahu,
 3. pak 3 nebo 4 časové bloky natáčíte audia,
 4. další časový blok věnujete tvorbě prodejního textu a stránce na webu,
 5. další blok na launchovací strategii, další blok na marketingovou strategii,
 6. pak další hromadu času na zpracování marketingových materiálů,
 7. blok na vytvoření komunikační strategie s klienty, kteří se přihlásí a
 8. další blok na vyhodnocení celého projektu.

To máte najednou nejméně 30 hodin čisté práce, ničím nepřerušované, a za předpokladu, že jste to už někdy dělaly a víte, kolik času tyto činnosti zaberou. Nemáme navíc rezervu na to, když se něco pokazí a trvá to dlouho. Takže celkem 45 hodin v časových blocích po třech až čtyřech hodinách.

Jenže děti bývají nemocné, tak na nemoci započítáme dalších 15 hodin. Celkem tedy 60 hodin.

Pokud budete mít opravdu jen 3x 4 hodiny týdně, nemáte žádné individuální klienty a všech těchto 12 hodin využijete na práci na jednom projektu, takový kurz se vám podaří zpracovat a vytvořit během nějakých 20 časových bloků. A to jsou 2 měsíce čisté práce.

V reálném životě vám to zabere tak 2x více času.

Chce to kvalitní hlídání

Právě na těchto 3x 4 hodin potřebujete kvalitní hlídání. Kvalitní hlídání je takové, kdy:

 1. nikdo nebuší na dveře a vy se v klidu můžete soustředit,
 2. vy se nebojíte, jestli ten hlídající všechno zvládne,
 3. nikdo se vás nechodí každých 15 minut ptát, kde jsou plenky, kde je dudlík, co má ohřát na oběd.

Většinou platí, že pokud to je takto, tak vás od dítěte nedělí jedny dveře, ale kilometr. Nejste tedy s dítětem ve stejném bytě/domě, ale buď jde dítě někam jinam a vy pracujete doma, nebo naopak, vy jdete pracovat mimo domov.

Protože za kvalitní čas na práci se dá považovat pouze čas, kdy vás od činnosti nic nevytrhává a vy se celý ten pracovní blok, který trvá 3 nebo 4 hodiny, můžete věnovat jedné činnosti.

Když vás něco 5x přeruší během 3 hodin, nic nedokončíte. A navíc vás to bude hluboce frustrovat, ať hlídá manžel, babička nebo chůva. Celá organizace s hlídáním padne vniveč. A vám se to nevyplatí.

Musíte pryč z místa, kde vaše dítě je. Nebo musí pryč dítě.

Nezapomente mate svoje cile

Ničím nepřerušovaná práce

Nejdůležitější pro těchto 12 hodin je, že vás po celou dobu nic neruší od soustředění. Je to důležité kvůli klidu na duši a kvůli tomu, aby byly vidět výsledky.

Když vás něco vyrušuje, tak znovu se do činnosti ponořit trvá třeba dalších 15 minut. Když vás během tří hodin něco vyruší 5x, tak jste přišla o hodinu práce. A to je příliš.

Za tři hodiny totiž stihnete něco dokončit. Za méně nic z těch důležitých činností nestihnete.

A stejně tak pro duši. Pokud při dětech chcete dělat práci, která vás baví, něco si vydělat a být v pohodě, nesmí vás při práci nic vyrušovat. To vyrušování totiž zvyšuje stres, kterému musíte čelit. Jako matka máte život už tak dost stresující na to, abyste si další stres přidávala tím, že vás někdo neustále ruší při práci.

Pro duši je také dobré vidět, že jste něco stihly a dokončily. Že je něco hotovo. Že to můžete odškrtnou ze seznamu prací.

Jak 3x 4 hodiny využít?

Strategicky, strategicky a zase strategicky. Tedy na to, co je důležité. To, co je nejpodstatnější a co vás dovede k cíli, který máte. Tedy vydělávat hodně za málo hodin věnované práce.

Proto se na to musí jít jako chytrá horákyně. Vlk se nažere a koza zůstane celá, když se naučíte nedělat věci, které nejsou podstatné. Buď je delegujete, nebo je přestanete dělat. 3 x 4 nesmíte zaplácnout věcmi jako:

 1. vyřizování e-mailů,
 2. schůzky,
 3. Facebook a sociální sítě (pokud nejde o vytvoření celkové strategie).

Do našich 3 x 4 patří nejdůležitější věci, například:

 • tvorba byznys strategie,
 • příprava maketingové a prodejní strategie,
 • tvorba a příprava nových produktů nebo služeb,
 • hledání nových prodejních kanálů.

Vaším cílem totiž je, nikoli pracovat od rána do večera a na práci pořád myslet, ale myslet na práci, když pracujete, a když jste s dětmi, tak si to plně užívat. Čas, který máte na práci, využít na vydělávání peněz.

Jak to naplánovat?

Při dětech, zvláště mladších 5 let, nelze práci plánovat na dny, ale spíše na týdny a na měsíce.

1. Stojí za to, si hlídání naplánovat na celý měsíc dopředu.
2. V kalendáři si označit hlídací bloky, kdy máte hlídání 3 - 4 hodiny v kuse.
3. A naplánovat si také práci na nestrategických věcech, většinou to vychází hodina nebo dvě denně na e-maily, telefonáty, administrativu.
4. Dle toho, jaké máte cíle pro tento měsíc, naplánovat, co všechno musíte udělat.
5. A tyto činnosti rozplánovat pouze do poloviny 3 nebo 4 hodinových bloků.
6. Druhou část nenaplánovaných pracovních bloků nechat jako rezervu na to:

 1. když něco v předchozích pracovních blocích nestihnete,
 2. když dítě nebo vy onemocníte, ať to máte kdy dohnat.

7. Na konci měsíce vyhodnotit, kolik časových bloků jste opravdu práci věnovala, a dle toho plánovat další měsíc. (V mastermindu Úspěšná a odpočatá na to máme krásnou tabulku a prakticky se tam vyhodnocování věnuji.)

Mnoho lidí mi říká, že polovina času na rezervu je hrozně moc. Mluvíme-li o dětech do 5 let, tak v jejich případě probíhá imunizace ve školce, a děti mladší do dvou let zase potřebují hodně času s maminkou. Spaní je horší a některé dny, kdy maminka hlídání má, využije jen na dospání katastrofální noci.

Pokud poctivě vyhodnocujete, samy zjistíte, co funguje a co nikoli, a kolik času na rezervu potřebujete. Pokud děláte vyhodnocení poprvé, tak počítejte s rezervou 50 %.

S dětmi se plánovat nedá

Záleží na tom, na jaké úrovni plánování a organizace se nacházíte. Na první úrovni pracujete bez jakéhokoli plánu. Většinou to vypadá tak, že jakmile dítě usne, vy zapnete počítač a jedete. Snažíte se během hodiny udělat veškerou práci. Pak se díte probudí, řve a vy se snažíte dopsat pár vět, které máte v hlavě. Jenže se nemůžete soustředit a nakonec to buď nedokončíte, nebo dokončení trvá hodinu.

Po roce práce zjistíte, že jste frustrovaná, protože jste za celý rok vlastně nic nestihla a byznys nevydělává, ale hromada požadavků na váš čas je na stole.

Druhá úroveň

Používáte kalendář a seznam úkolů, plánujete po dnech či týdnech. O podnikání víte, že potřebujete pracovat více, aby bylo více peněz. Nebo něco slíbíte klientovi. Dodat fotky, napsat text, a druhý den dítě onemocní. A vy to nemáte kdy dokončit, pak se klientovi omlouváte, on je naštvaný a vám je to nepříjemné.

Třetí úroveň

Máte jasnou představu, kolik chcete a můžete vydělat. Tomu máte podřízenou strategii a také plánování. Najednou plánujete vše, co děláte, po měsících. Hlavně rovnou počítáte s jobovkami a problémy s hlídáním, problémy s nemocemi a podobně.

Na klientskou práci, kde musíte fyzicky být (kurzy a schůzky) si tak pro jistotu dublujete hlídání, takže máte domluvenou jak chůvu, tak partnera.

Termín dodání svojí práce skutečně plánujete s velkými rezervami tak, že když dítě onemocní, vy se mu můžete věnovat a ještě stihnete práci dodat včas.

Na třetí úrovni jste si plně vědoma toho, že jste matka a že vaše práce je ovlivněná nespolehlivostí, za kterou nemůžete, ale klienta by to odradilo od dlouhodobé spolupráce. Plánujete tedy tak, že klienta se nijak nedotkne onemocnění vašeho dítěte.

Co dělat, když ty 3 x 4 hodiny nemám?

Rychlá odpověď by byla, že bez toho to nejde. A pokud byznys myslíte vážně, tak stejně budete muset strávit 20 hodin práce týdně, aby se to někam hnulo. Tedy směrem k těm 50 000 čistého měsíčně.

Můžete začít pomalu a postupně práci nabírat. Takže si nejprve zajistit pravidelné hlídání na 3 hodiny.

Hlavně se musíte rozhodnout, co je pro vás priorita. Jestli si každý měsíc vyplatit 50 000, tak si musíte nají 20 hodin na práci týdně. Jestli vás peníze netlačí, tak se můžete věnovat dítěti a pracovat volněji. Tedy jak čas dovolí. Jen si k tomu správně zvolte byznys model, aby to dávalo smysl a něco vám to vydělalo.

Podstatné je začít co nejdříve vyhodnocovat, kolik času práci každý měsíc věnujete a jakou práci realisticky zvládnete dokončit. Musíte se naučit vyhodnocovat, kolik peněz vám které činnosti přivedou, a dle toho vybírat jen ty finančně nejhodnotnější.

Když máte na práci málo času, tak je nutné co nejdříve najít spolupracovníka, který dělá práci za vás. V takovém případe, kdy nepracujete ani 12 hodin týdně, je nejlepší někoho najmout, nechat ho pracovat za vás a domlouvat obchody. I kdyby to mělo prvních několik měsíců být tak, že většinu peněz, které do byznysu přivedete, zaplatíte spolupracovníkovi.

Jenže já mám malé dítě (miminko)

Pokud teď máte malé miminko a nechcete se věnovat práci, tak se jí nevěnujte. A až budete mít dost času na práci a budete mít pravidelné hlídání, tak se rozjezdu podnikání budete věnovat.

Když však musíte z jakýchkoli důvodů vydělávat, nezbývá nic jiného, než že si těch 12 hodin na práci najdete. Najdete si lidi, kteří práci dělají za vás a vy se soustředíte jen na strategie a získávání obchodů.

V tom je právě podnikání těžké. Musíte dělat těžké volby.

Takže hlavu vzhůru. Jde to. Já jsem tady pro vás. Jestli podporu potřebujete, máme nově začínající mastermind Úspěšná a odpočatá, kde vás postupně provedu tím, jak si to celé nastavit, abyste vydělávala, ale nevyšťavilo vás to.

Vaše

Dominika

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2022 © Dominika Špačková