Dnešní postoj k menstruaci ženám neprospívá. Přestože je menstruace niternou zkušeností každé ženy, která ji hluboce ovlivňuje, volně se o ní nebavíme. Proč se tedy o menstruaci nezačít bavit a zbavit se jednoho dalšího tabu?

Menstruace je v naší společnosti stále jakýmsi tabu. U nedělního oběda u babičky nebo rodičů partnera nebudete probírat, jaké jste měla pocity při menstruaci, že krvácení bylo tentokrát neobykle silné a plné, ale při tom bez chuchvalců, jakoby tentokrát byla menstruace byla bohatá či plnější života než kdy jindy. Tabu, o kterém moc nemluví, které se trochu znevažuje, za které se stydíme.

Neexistující menstruace ve společnosti

Žijeme ve světě, kde menstruace jakoby neexistovala. Neexistuje v literatuře, neexistuje ve filmu, neexistuje v rozhovorech. Dokonce slovo menstruace málokdy zazní v rozhovoru mezi dvěma kamarádkami. Dostaly jsme se do bodu, kdy si necháme menstruaci na několik let potlačit chemickou hormonální antikoncepcí. Děláme, že menstruace neexistuje.

Víme, že v dobré společnosti se o menstruaci nemluví, mohlo by to být považováno za stejnou událost, jako bychom mluvily o vylučování. Nejvíce se stydíme ve chvíli, kdy se stane „nehoda“ a naše menstruační krev prosákne oblečení. Pokud se to samé stane při zranění kolene, stejná červená krev není důvodem ke studu. Staráme se o to, aby nikdo o naší menstruaci nevěděl.

Jak nás tento postoj ovlivňuje?

Pokud se totiž takto často stydíme, schováváme, má to nepříznivý vliv na naši psychiku. Tři až čtyři týdny je v našem světě všechno v pořádku, a co pak v posledním týdnu, kdy menstruujeme? Něco v pořádku není. Věc, která je mojí niternou zkušeností, není správným tématem k rozhovoru mezi přáteli.

Postojem „menstruace neexistuje“ přijímám, že něco s mým tělem není v pořádku. Že není možné se na něj spolehnout, protože bych například mohla prosáknout. Při každé menstruaci tak samy do sebe zaséváme hlubokou nejistotu.

Tato pravidelná nejistota ovlivňuje každou oblast našeho života. Nejsme-li si jisté samy sebou, jak se to projeví například při žádosti o zvýšení platu nebo při pohovoru? Tento postoj je velice těžko postřehnutelný, téměř nevnímatelný, kvůli tomu je však velmi nebezpečný. Ženy se kvůli nejistotě a nedůvěře v sebe samu dostávají do podřízené role.

Jak tento postoj vzniká?

Postoj k menstruaci se formuje u mladé dívky, ještě před její první menstruací. Vzniká totiž tím, že její matka o menstruaci volně nemluví, svoji menstruaci schovává. Dcera se často o menstruaci svojí matky dozvídá až v souvislosti se svojí první menstruací.

Také menarché (první menstruace) a to, co se při ní děje, má na dívku hluboký vliv. Většinou se ale neděje nic. Dcera to oznámí matce. A matka něco odpoví. První menstrauce není oslavována jako přechodový rituál. Jako důležitá změna v životě dívky. Prohlášení „Tak, už je z tebe žena!“ nic nespraví.

Také ve škole se dozvídáme, že menstruace je normální a přirozený proces. To stejné platí pro trávení a vylučování, ale nikdo nemá potřebu to zdůrazňovat. Kdyby menstruace skutečně byla považována za přirozenou součást života, nikdo by neměl potřebu to takto komentovat.

Proč o menstruaci mluvit?

Mluvit o menstruaci je důležité. Podle mého názoru je nepřijatelný stav, kdy se za menstruaci stydíme a nemluvíme o ní. Přeci jen menstruujeme okolo 40 let našeho života, a to 3-5 dní. Což je příliš mnoho času v našem životě na to, abychom jej zapíraly, schovávaly a styděly se za něj.

Menstruace může být vnímána jako fascinující stav duše - ducha - mysli – těla. Cítím se ve spojení sama se sebou, cítím svoje tělo, jako živoucí tepající chrám ducha. Cítím ohromnou sílu, která mě spojuje s ostatními ženami, pravidelně každý měsíc. Je to jako rytmus tepajícího srdce, pravidelně bez vynechání. A když vynechá nebo se opozdí, hned je zde důvod věnovat se sobě.

Proč tedy tyto překrásné zážitky nesdělit jiným ženám, neotevřít dveře diskuzi a novému pohledu? Ženy budou mít možnost si vybrat, jaké zkušenosti při menstruaci chtějí mít. Zdali chtějí mít možnost hlouběji zkoumat samu sebe, být blíže vlastní duši, poznávat nová území. Je důležité o menstruaci mluvit, aby si naše dcery mohly vybrat, jakou zkušeností pro ně menstruace bude. Jestli to bude období růstu a sebepoznání, nebo bolestivých křečí.

………………………………..

Aktuálně:

Máte nápad? Chcete ho rozjet? V kurzu Od nápadu k produktu vám pomůžu dotáhnout ho do konkrétní nabídky, kterou vyšlete rovnou vašemu zákazníkovi. Na výběr je varianta pro samouky nebo koučování ve skupině. Chystám další běh, přihlašovat se můžete už teď.

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2022 © Dominika Špačková