Dominika Špačková>Blog>Seznam priorit v prvních dnech po porodu

Seznam priorit v prvních dnech po porodu

(Seriál Zápisník maminkatelky )

3. února 2012 - napsala Dominika Špačková


štítky: Maminkatelky
 
 

Po návratu z porodnice zavládl chaos. Neustále jsem kojila a nestíhala jsem prakticky vůbec nic. Ani jídlo a pití. Analýza situace a následné vytvoření seznamu priorit slavilo úspěch a vneslo do života více klidu.

První týden po návratu z porodnice byl náročný. Ne snad, že by miminko hodně plakalo, nebo že bych nevěděla, co s ním. Miminko jen nemělo žádný režim. Například nerozumělo tomu, že se v noci spí. Jako prvomatka jsem neměla v péči o miminko žádný systém. Všemu vládl chaos.

Domácnost vypadala podle hesla - bordel v bytě, šťastné dítě. Nestíhala jsem si vyčistit zuby, chodit na záchod, nebo se pořádně najíst. Mezi kojením a kojením nezbývalo moc času a když jsem zapomněla zajít na záchod, tak jsem se tam třeba další dvě hodiny nedostala, protože jsem děťátko nechtěla nechat plakat.

Po té, co se mi stalo, že jsem snídala až ve tři odpoledne, jsem si řekla, že to takhle nemůže pokračovat. Já bych nebyla spokojená, miminko by nemělo dobrou matku. Rozhodla jsem se pro změnu. Nesáhla jsem ale ani po dudlíku, ani po chůvě, a ani po tom, že bych holčičku nechala plakat a zatím například jedla.

Zkusila jsem na to jít analyticky a zamyslela nad tím, co je skutečně teď to nejdůležitější. Moje práce musela prozatím stranou. Musela jsem v přemýšlení jít až na dřeň a vyřadit skutečně vše, co není podstatné. A realisticky se věnovat jen tomu, co je důležité v této životní fázi.

Vznikl tedy následující seznam priorit, podle kterého jsem pečlivě postupovala, když se mi mezi kojením uvolnily ruce:

  1. jít se vyčůrat
  2. napít se
  3. najíst se
  4. nachystat pití na všechna kojící stanoviště
  5. nachystat nakrájené kousky zeleniny na všechna kojící stanoviště, připravit další jídlo
  6. posbírat suché vyprané plenky
  7. pověsit vyprané plenky
  8. dát prát špinavé plenky
  9. odpočívat
  10. všechno ostatní

Od chvíle, kdy jsem seznam sestavila, se mi zřetelně ulevilo. Pomohl mi v těch krátkých okamžicích, kdy jsem měla volné ruce, abych skutečně na nic nezapomněla. Už jsem neseděla u kojení několik hodin, aniž bych se alespoň trochu nenajedla. Najednou jsem byla více v klidu. Holčička se postupně naučila pít lépe, takže zbývalo vždy o trošku více času na další a další věci.

Díky této zkušenosti jsem pochopila, že seznamy pro různé činnosti budou v průběhu mé práce na mateřské dovolené velmi důležité. Stále ještě jsem nevěděla, jak zásadní roli budou seznamy hrát - ať už při zefektivňování chodu domácnosti či zvládání mé práce.

Vaše zkušenosti:

"Četla jsem článek Seznam priorit v prvních dnech po porodu na Tvém blogu. Jako prvomatka se pod něj podepisuji :)))))"
Katařina Palátová, virtuální asistentka

………………………………..

Aktuálně:

OPĚT PŘIJÍMÁME NOVÉ ČLENY. Po dlouhých 6 měsících opět otevíráme dveře novým členkám do skupiny ÚSPĚŠNÁ A ODPOČATÁ. Ve skupině se zabývám jedinou věcí na které záleží: Vydělat si dostatek peněz na život. Slušně si vydělat. Celé to zvládnout to při dětech a nebýt uhoněná.
Klikněte na odkaz dočtete se, jak na to:
http://www.uspesna-odpocata.cz/
Třeba vás také naláká, co o skupině řekla třeba Katka Piliarik:
Dřív jsem si z podnikání nevyplácela žádnou odměnu. Před koučováním a skupinou jsem jen pokrývala náklady. Fungovala jsem hodně punkově a na základě intuice. Teď mám 2x větší obrat, než jsem měla na začátku. A každý měsíc si vyplácím peníze.

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2019 © Dominika Špačková