Kniha Spratek je oslavou terapeutického přístupu plného porozumění. Příběh je o šestileté dívce, která vyrůstala bez lásky v naprosté chudobě a zneužívání. Podpora a láska učitelky otevírají v dívce nový potenciál a dají šanci začít žít nový život.

Kniha popisuje velmi silný příběh malé šestileté dívky jménem Shiela z pohledu její učitelky a autorky knihy. Učitelka Torey Hayden působí jako speciální pedagožka a vede třídu dětí s poruchami chování. Do její třídy se tak vždy dostávají tzv. "beznadějné případy" mezi než patří i Shiela, která unesla a podpálila tříletého chlapce. Za to má být poslána do nápravného ústavu.

V lednu se zanedbávaná a zenužívaná Shiela se dostane do třídy Torey, silně zapáchá močí, je na ní vidět, že je nemytá, a stále chodí ve stejném oblečení. Malá Shiela odpuzuje spolužáky a i pro učitelku Torey je velmi vyčerpávající k Shiele najít cestu. Shiela je agresivní, zlostná, pokud je ponechána bez dozoru, často začne ničit všechno kolem.

Torey díky svému laskavému a přijímajícímu terapeutickému přístupu k Shiele nalézá cestu. Shiela postupně získává důvěru v prvního člověka na světě. Torey například sežene Shiele nové oblečení a nechává ve třídě každé ráno Shielu vykoupat, umýt se, protože Shiela se svým otcem žije v příbytku, kde nemají ani toaletu a ani tekoucí vodu.

Z dítěte, které zcela odmítá navazovat vztahy a bojí se lidí, se Shiela během krátkého půlroku stává usměvavou a radostnou dívkou, která si získává nejen dospělé okolo sebe, ale také ostatní žáky ve třídě. Díky své mimořádně vysoké inteligenci a schopnosti rychle chápat se Shiela za velké podpodpory své učitelky stane někým jiným.

Kniha je oslavou a svědectvím o síle terapeutických a pedagogických prostředků jako jsou budování důvěry, pocit bezpečí, podpora a přijetí. Jde o fascinující příběh o tom, jak se člověk (v tomto případě dítě může) změnit, pokud se mu toho dostane. Je velkou nadějí jak pro terapeuty, tak pro všechny, pro než život nebyl procházkou v růžovém sadu.

A samozřejmě může být také velkou inspirací pro nás, které jsme matkami nebo babičkami, případně se jimi staneme. Díky příběhu si můžeme uvědomit, jak důležitou roli v našich vztazích hraje podpora, důvěra a láska. Jak očistný a léčivý potenciál tyto základní kameny lidskosti mají.

………………………………..

!Aktuálně:

OPĚT PŘIJÍMÁME NOVÉ ČLENY. Po dlouhých 6 měsících opět otevíráme dveře novým členkám do skupiny ÚSPĚŠNÁ A ODPOČATÁ. Ve skupině se zabývám jedinou věcí na které záleží: Vydělat si dostatek peněz na život. Slušně si vydělat. Celé to zvládnout to při dětech a nebýt uhoněná.
Klikněte na odkaz dočtete se, jak na to:
http://www.uspesna-odpocata.cz/
Třeba vás také naláká, co o skupině řekla třeba Katka Piliarik:
Dřív jsem si z podnikání nevyplácela žádnou odměnu. Před koučováním a skupinou jsem jen pokrývala náklady. Fungovala jsem hodně punkově a na základě intuice. Teď mám 2x větší obrat, než jsem měla na začátku. A každý měsíc si vyplácím peníze.

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2022 © Dominika Špačková