Úcta k sobě samé je hluboce propojena s postojem k vlastnímu tělu. Vybudovaná nedůvěra k vlastnímu tělu ovlivňuje každou oblast života – pracovní, partnerskou, rodičovskou. Vědomou změnou tohoto postoje prohloubíme úctu k celému své osobnosti.

Největším dluhem společnosti vůči ženám je, že ženy nenaučila důvěřovat vlastním instinktům a tělu. Nedůvěra k vlastnímu tělu a instinktům vyvolala také to, že si nedostatečne vážíme sebe samotných. V moderním slovníku by tato nedostatečná úcta dala nazvat nízkým sebevědomím, ale neúcta k sobě samé má daleko hlubší kořeny a katastrofálnější následky:

  • Rozpadající se vztahy
  • Nespokojený rodinný život, kdy se žena obětuje pro dobro rodiny
  • Nedokončené projekty, protože autorka si myslí, že její výtvor za nic nestojí
  • Hodiny vnitřního trýznění se
  • Hluboká vnitřní nespokojenost, která způsobuje, že se neradujeme z maličkostí

V našem světě se my ženy učíme stydět se za sebe, kdežto muži jsou na sebe hrdí. Pak přistupují ke každému svému nápadu, jako k tomu nejlepšímu, co kdy spatřilo světlo světa. Díky tomu do svých projektů vloží veškerou svoji sílu a energii a dotáhnou je dokonce.

Kdežto větší část žen svoje projekty nerozvine – třeba to není dost dobré, nebo to nestojí za řeč. Nebo se najdou jiné důvody – nemám čas, musím se starat o rodinu. Jako by tyto ženy potlačovaly kus sebe samé, jakoby se čehosi obávaly. Od prvního intenzivnějšího setkání s vlastním tělem – jakým je první menstruace – se učíme za své tělo stydět, čehosi se obávat, skrývat jeho projevy. Menstruace jako nečistá, špinavá, něco o čem se nemluví. Generace našich maminek se dokonce učily chovat tak, aby jejich muž nikdy nepoznal, že mají menstruaci.

Také postoj k tělu je zasažen tímto plíživým souzením a posuzováním. Učíme se, že mužské tělo je silné, svalnaté, kdežto ženské tělo je slabší a více obalené tukem. Přijetím této rádoby nevinné učebnicové věty přijímáme hned několik soudů. Na silné svaly může být člověk hrdý, ale co na svaly slabé a ještě s tukem? Neučíme se ženy mají silné tělo, protože dokáží porodit dítě, a muž má silné svaly, protože musí nasekat dřevo. Muži jsou silní a ženy slabé. Pořád jsou muži napřed. My se soudíme.

Všechno z výše uvedeného a další různé jiné jemné signály nám postupně všítpily nedůvěru k tělu. Vzhledem k tomu, že je tělo to nejhmatatelnější, co máme, nedůvěrou k němu znevažujeme i další projevy svého ženství: nedůvěřujeme své intuici, nenasloucháme rytmům těla, neuvědomujeme si svůj potenciál. Vážit si sebe sama z prostého důvodu, že jsem žena, se zdá nemožné.

A přece – postoje se mohou změnit a můžeme zažívat jinou realitu. Můžeme mít úctu k sobě samé a rozejít se s partnerem, který jen toleruje naši kariéru, protože si najedou zasloužíme partnera, který nás v kariéře plně podporuje. Je možné každý den děkovat svému tělu za to, jaký nám umožňuje žít život. Je možné milovat ty oblé boky a maličká prsa, vždyť mají tak jedinečný tvar. Je možné žít život bez výčitek, s lehkým úsměvem na rtech.

Úcta k sobě samé je základem šťastného života. Vážím-li si sebe samé, umím ochránit to, co je pro mě podstatné. Umím také nechat odejít ze života to, co mi neprospívá, co mě ničí nebo mi již neslouží. Umím si také říci o pomoc či o radu. Netrápím svoje okolí výčitkami, protože zdrojem svého štěstí jsem já sama. Úcta k sobě samé, ovlivňuje vztahy, pracovní život a pocit vnitřního štěstí.

Taková žena, která si váží sebe sama dá svým dětem více, než ta, co se jim obětuje. Žena, která si váží sebe samotné, je pro muže větší inspirací než ta, která se bojí realizovat svoje nápady. Jestliže nás naši partneři milují, tak nám přece pomohou kreslit obrázky, pečovat o zahrádku, nebo zkoumat podmořské dno.

Cesta k této úctě musí být vědomá a musí vycházet z jasného rozhodnutí. Jinak tam žena nikdy nedojde. Jednoznačné rozhodnutí toho si už dále neubližovat, věnovat si náležitou péči a laskavost, důvěřovat svým instinktům. Toto rozhodnutí je často náhlé, přichází během jednoho okamžiku, kdy se dotkneme sebe samotných. Může to být jedna věta, setkání, pár slov v knize. Může to být rozhodnutí, které vznikne na základě prožité bolesti nebo ztráty.

Důležité je toto rozhodnutí každý den obnovovat. Každý den ráno před zrcadlem třeba maličkou větou - vážím si sebe samé, protože jsem žena. Každý den se pak znovu a znovu rozhodovat, zda-li se k sobě budete chovat s největší péčí, něhou a láskou jakou v sobě máte. Vždyť se tak koneckonců vždy chováte ke svému miminku – tak proč nepřidat jednu bytost navíc – sebe?

………………………………..

Aktuálně:

OPĚT PŘIJÍMÁME NOVÉ ČLENY. Po dlouhých 6 měsících opět otevíráme dveře novým členkám do skupiny ÚSPĚŠNÁ A ODPOČATÁ. Ve skupině se zabývám jedinou věcí na které záleží: Vydělat si dostatek peněz na život. Slušně si vydělat. Celé to zvládnout to při dětech a nebýt uhoněná.
Klikněte na odkaz dočtete se, jak na to:
http://www.uspesna-odpocata.cz/
Třeba vás také naláká, co o skupině řekla třeba Katka Piliarik:
Dřív jsem si z podnikání nevyplácela žádnou odměnu. Před koučováním a skupinou jsem jen pokrývala náklady. Fungovala jsem hodně punkově a na základě intuice. Teď mám 2x větší obrat, než jsem měla na začátku. A každý měsíc si vyplácím peníze.

U článku nejsou žádné komentáře, buďte první.

Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2022 © Dominika Špačková