Dominika Špačková>Blog>Uhoněná mamina, nebo máma z časopisu?

Uhoněná mamina, nebo máma z časopisu?

25. března 2014 - napsala Dominika Špačková


 
 

Jsou dva typy matek. Uhoněná, pracující, která nic nezvládá, pořád je toho na ni moc, neví kudy kam. A druhý typ – má více než jedno dítě, studuje vysokou školu, do toho zvládá kariéru a ještě vypadá jak z časopisu.

Tento druhý typ matky mě vždycky hrozně štval. Myslela jsem si, že je to tím, že má bohatého manžela, který jí platí tři chůvy a uklízečku. Na druhou stranu se mi líbilo, jak je uvolněná, spokojená a když něco slíbila, tak to dodržela.

Tyto dva typy od sebe dělí jen tenká hranice, a tou je efektivita a schopnost věnovat se tomu, co má prioritu.

Pokud totiž žijete v představě, že celé mateřství je chaotické, že všude se musí válet hračky dětí až do doby, kdy odejdou z domu, že jako matka nebudete mít nikdy čas na sebe a nikdy nic nebudete stíhat, tak nikdy nebudete hledat cesty, jak to udělat, abyste byla spokojená.

Já sama jsem záviděla mámám z časopisu, ale také jsem velmi dobře sledovala, co dělají a jak to dělají. A ano, nenechávaly mě v klidu, když jsem viděla, že doma mám nepořádek, nenechávaly mě v klidu, když jsem se zanedbávala. Byla jsem si vědoma jejich přítomnosti a já jsem chtěla mít vše, co mají ony.

Pozorovala jsem a učila jsem se.

Na rozdíl od uhoněných mamin mají jasnou představu o životě, ví, jak ho chtějí žít. Nepřijímají cizí představy o tom, jak by měly žít. Proto ani nepřijímají nějakou představu o mateřství. Chtějí žít spokojeně, chtějí se věnovat sobě i dětem. A nemají žádný důvod obětovat samu sebe.

Využívají celou řadu nástrojů, které jim pomáhají stíhat a být spokojené:

  • kalendář a plánování – každý den pečlivě plánují
  • analýza – analyzují, kolik toho ten den zvládly a co nestihly. A hlavně proč. Následně plánují tak, aby stihly to nejdůležitější
  • hlídání – ať už hlídá babička, partner nebo chůva, bez nějaké formy hlídání si neodpočinou a ani nic neodpracují
  • vliv – jsou si velice dobře vědomy věcí, které mají a nemají pod kontrolou. A na věci, které nemají pod kontrolou, postupně najdou nějaký systém.
  • podpora - mají podporu v rodině, přátelích, partnerovi a když některý z pilířů podpory selhává, nebojí se říci si o podporu jinde

Zajímavé je, že mnohé z těchto maminek byly šikovné už před mateřskou, ale ještě zajímavější je, že mnohé se to naučily až po narození dítěte. S dítětem se začalo všechno pod rukama rozpadat a jednoho dne si řekly dost. Já to změním.

Je jen na vás, jak budete žít. Jestli budete věřit tomu, že musíte žít v chaosu, protože máte děti, nebo jestli chcete pomalu začít získávat kontrolu nad životem.

A dá se to dělat po malých krůčkách. Teda musí se to dělat po malých krůčkách. Nejdříve tu lehkou věc a pak postupovat dále.

Pokud nepokračujete po malých krůčkách, ale chcete vše zvládnout ze dne na den, velmi rychle se tato snaha rozdrobí, nebo vás vyčerpá. Změny dělejte v takovém tempu, jaké vám vyhovuje a příliš vás nezatěžuje. A nepracujte nad svoje síly, jsme tu, abychom si to užily!

A co vy? Jste uhoněná mamina? Nebo jen občas upadnete do těchto kolejí? Kolik času věnujete sobě a svému rozvoji?

………………………………..

Aktuálně:

Máte nápad? Chcete ho rozjet? V kurzu Od nápadu k produktu vám pomůžu dotáhnout ho do konkrétní nabídky, kterou vyšlete rovnou vašemu zákazníkovi. Na výběr je varianta pro samouky nebo koučování ve skupině. Chystám další běh, přihlašovat se můžete už teď.

Komentáře (3)

25. března 2014 (23:05)Lenka Mottl

Naprostý souhlas. Patřím do druhé kategorie. U mě tomu přispěl i fakt rozpadu vztahu. A najednou ze mě byla matka samoživitelka 2 dětí. A jde to, pracuji, podnikám, stíhám domácnost, aktivity dětí..... Netvrdím, že to není hektické, ale dá se to. A tak se nebojte, my tu sílu najdete v sobě :).26. března 2014 (09:56)Dominika Špačková

Lenko, díky! Gratuluji, že se tak držíte! Myslím, že právě pro samoživitelky je podnikání nejlepší cestou, protože si pracovní čas podřídí potřebám dítěte. A jistě. Mateřství samo o sobě je náročné. Netvrdím, že podnikání na mateřské je procházka růžovým sadem, ale jde to! A žena může být spokojená!21. února 2018 (08:45)Naďa

Dominiko, patřím spíše do druhé skupiny, magistra jsem před několika lety studovala už jako rozvedená, samoživitelka se dvěma dětmi a rozjetým podnikáním. Stíhám domácnost, děti, sebevzdělávání, četbu a filmy, které miluju. Často je to velmi hektické a vyčerpávající, ale i při té vytíženosti si vždycky najdu chvíli na přátele, nebo i na pomoc někomu, kdo se na mě obrátí pro radu.Přidej komentář

Políčko email žlutě podbarvené nevyplňujte, služí jako ochrana před roboty.např.: Jan Novák
např.: jan.novak@example.com
např.: http://example.com
Tipy a novinky pro akční maminky
2009 - 2019 © Dominika Špačková