Rešerše na téma cenotvorba

Dělala jsem hloubkovou rešerši odkazů, které vyjedou na téma cenotvorba. (Ano, zlepšuji svůj byznys a ano, nová značka je na spadnutí). Zatím jsem prošla prvních 100 odkazů a vyšlo z toho toto:

  1. ⅓  jsou jen sales page.
  2. ⅓ jsou rozcestníky na webech, kde jsou další články.
  3. 35x z celkového počtu 100 jsou články, které píší o cenotvorbě.

A teď to zajímavé: z těchto 35 článků bylo dobrých pouze 5. O těch napíšu další post.

Ostatní byly krátké, tak na jednu A4. Jakoby někdo vytáhl učebnici ekonomie pro střední školu. Téměř nic, co by šlo použít. Většinou jen info o tom, že jsou 4 druhy cenotvorby:

  1. hodnotová (Value-based pricing)
  2. podle konkurence (Competitive pricing)
  3. podle poptávky (Demand-based pricing)
  4. nákladová (Cost-based / Cost-plus pricing)

Zaujalo mě na tom, že autoři popisovali cenotvorbu jako jednotlivé metody, nikoli součást jednotného procesu. Protože každá cena musí vlastně počítat s každým z těchto aspektů. Prostě cena, která je sice hodnotová, ale nepokryje náklady?

Normálně bych ty články jen proscanovala. Ale protože jsem získávala informace pro svoji novou značku, tak jsem je prošla pečlivě.

Vlastně nic z těchto informací nešlo použít. Když jsem články pročítala, tak jsem asi sama nevěděla, jak bych takovou informaci mohla jakkoli aplikovat. Žádné věci, které by šly použít. Nic praktického. Chybějící jakékoli kalkulace.

Bylo mi z toho smutno a zároveň mě to nastartovalo. Tak jsem začala psát článek, který jsem původně v plánu neměla vůbec. Jen to budu ještě nějakou dobu psát, protože teď už má přes 21 stan.

A pokud chcete článek o cenotvorbě na svůj web vy, dejte mi vědět, napíšu vám lepší, než 90 % toho, co na webech teď je.

P.S.: Potřebujete nastavit ceny pro svůj byznys? Kontaktujte mě.

Sdílet:

Odebírat newsletter:

Know-how

Powerpricing s Dominikou

Pravidelný newsletter plný know-how o cenotvorbě, byznys architektuře a strategii. Přidejte se!

Know-how
Copyright 2024
dominika@maminkatelky.cz
facebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommentingcrossmenu