Čistě ekonomické myšlení mají.... psychopati

Psychopati mají čistě ekonomické myšlení. Běžnému člověku do čisté ekonomie hází vidle emoce. To pak činí některá rozhodnutí extrémně těžká a klade nároky na psychiku. 

Díky tomu mohou psychopati v celé řadě obchodních činností excelovat, protože je vlastní emoce nezastaví.

Zároveň je díky tomu jasně vidět, proč mnoho podnikatelů není schopno škálovat (nebo nechce). Při škálování člověk musí mít správné mentální nastavení a nesmí se bát odstřihnout cokoli, co nefunguje dobře.

Při škálování musí odstřihnout hromadu nepodstatných věcí. Někdy je potřeba zrušit celé oddělení a vyhodit pár lidí. Jindy musíte vyměnit všechny vedoucí ve firmě a propustit je. 

Můžete mít dilema, že musíte vyhodit pár lidí, ale nejde vám to. Protože znáte jejich rodiny, víte, že potřebují peníze. Je vám jich líto. Tímto si samozřejmě škálování komplikujete a postupujete neekonomicky. 

K tématu mohu doporučit knihu: Kevin Dutton - Moudrost psychopatů.

Ráda bych nakonec dodala, že toto rozhodování nijak nehodnotím. Oba přístupy jsou v pořádku. Ten, kdo chce být více lidský, třeba přijme, že bude růst pomaleji. Ten, kdo chce škálovat a potřebuje fungovat ekonomicky, se napojí na vnitřního psychopata a bude dělat tvrdá rozhodnutí

 

P.S.:  Potřebujete vyřešit důležitou otázku v podnikání?  Objednejte si konzultační call - během dvou hodin se pořádně ponoříme do vaší otázky a probereme ji.

Sdílet:

Odebírat newsletter:

Know-how

Powerpricing s Dominikou

Pravidelný newsletter plný know-how o cenotvorbě, byznys architektuře a strategii. Přidejte se!

Know-how
Copyright 2024
dominika@maminkatelky.cz
facebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommentingcrossmenu