Šponování cen: Čím se řídit při zdražování?

Cena by měla být férová. Měla by odrážet skutečnou hodnotu. Celebritní feečko tu hodnotu ale nemůže odrážet. Je to čistý vývar peněz.

A přece se celebritní feečka začínají prosazovat. A taky proč ne. Pokud někdo dělá svoji práci v dostatečné kvalitě a vybudoval si dobré jméno na úrovni lokální celebrity, většinou při běžných cenách bude mít převis poptávky nad nabídkou.

Proto je prvním logickým krokem pracovat s cenou. Navýšit ji tak, aby poptávka byla o kus nižší.

Méně logické už je nabrat více klientů, které pak takový člověk nestíhá obsloužit. Jen si poškodí jméno a poptávka klesá.

Celebritní feečko tedy není negativní, ani není nutné jej adorovat. Je to prostý ekonomický fakt, tedy pokud se bavíme pouze o komerčních a nikoli sociálních službách. Cenu určuje poptávka.

Hlasy typu: “Cena by měla být férová!” jen prostě neberou v potaz tento ekonomický fakt. Ten, kdo má celebritní feečko, dělá buď mimořádně dobře svoji práci a postupně se vypracoval, nebo dělá svoji práci velmi dobře a k tomu mimořádně dobře marketing.

Co na ty nové ceny řeknou lidi???

“Když zdražím, budu drahý. Už teď mi spousta klientů říká, že si to nemohou dovolit!” říkají mi podnikatelé.

Jenže kdo je ta spousta? Jací jsou to klienti?

No prostě s nimi pracuji dlouho.

A jaká je jejich kupní síla? Kolik procent obratu přinášejí?

Ticho a spousta otázek bez odpovědí.

Nevýhodou psychiky při zdražování je, že všem klientům dáváme stejnou váhu. Nenosíme v hlavě čísla a kolik nám přinesli. Každý hlas bereme stejně vážně.

Z hlediska zisku ovšem nejsou všichni klienti stejní. Počet klientů, kteří mluví hlasitě o tom, že zvyšuje ceny, nemusí vůbec nic znamenat pro váš byznys. Nebo v řeči čísel téměř nic:

Když podle obratu rozdělíte klienty na:

  • top 20 %
  • střed 60 %
  • bottom 20 %

Průměrná firma uvidí tato čísla:

  • top 20 % klientů přinese 70 % obratu
  • střed 60 % přinese 25 % obratu
  • bottom 20 % přinese 5 % obratu

Ty hlasy o zdražení většinou vycházejí odkud? Většinou to bude bottom 20 % a sem tam někteří ze středu. Těch top 20 % klientů, co přinese okolo 70 % obratu většinou nereagují.

Podle toho se při zdražování zařiďte. Když odpadne těch 5 % obratu, protože všichni z těch bottom 20 % odešli, pochybuji o tom, že to podnikání ohrozí. Většinou jsem viděla opak. Najednou bylo více času na nábor klientů v top 20 %.

 

P.S.: Potřebujete pomoci při zdražování? Nebo máte pocit, že jste nastavení cen přepískli a rozpadá se vám klientská základna? Pojďme se na to podívat spolu.

Sdílet:

Odebírat newsletter:

Know-how

Powerpricing s Dominikou

Pravidelný newsletter plný know-how o cenotvorbě, byznys architektuře a strategii. Přidejte se!

Know-how
Copyright 2024
dominika@maminkatelky.cz
facebookenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommentingcrossmenu